REKLAMA

delnicka_stranaObvodní soud pro Prahu 1 v pondělí vyslýchal svědky v kauze osmi obžalovaných, považovaných za špičky českého neonacismu. Sedm mužů a jedna žena čelí obžalobě z podporování a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občana.

Jako první svědkyni vyslechla soudkyně Věra Bártová starší vysokoškolskou učitelku. Ta se před soudem znepokojovala nad skutečností, že na její jméno kdosi koncem roku 2008 založil extremistické webové stránky odpor.org. "Dozvěděla jsem se to úplně náhodou z internetové diskuze. Poprosila jsem okamžitě kolegu, aby mi s tím pomohl. Zjistil však, že doména byla založena u americké společnosti," uvedla před soudem žena.

Až po několika měsících dosáhla zrušení registrace na její jméno. "Byla to ostuda pro mě jako vysokoškolskou pedagožku. Kdyby si mě někdo spojil s obsahem takových stránek, asi bych to obtížně vysvětlovala," pokračovala svědkyně a zmínila se i o obsahu: "Byly tam informace o zachránění bílé rasy, varování před jinými rasami a hlavně komiks, který zesměšňoval holocaust a vůbec vybíjení Židů."

Osm obžalovaných zatkli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ve vazbě je dosud bývalý předseda pražské Dělnické strany Patrik Vondrák a jediná žena ze skupiny zadržených Michaela Dupová. Ta je podle státní zástupkyně napojená na ženskou odnož Národního odporu. Jako další obžalované státní zástupkyně stíhá Milana Hrocha, Filipa Vávru, Richarda Langa, Martina Václavka, Daniela Zavadila a Petra Fryče.

Podle policie mají na svědomí provozování neonacistického webu odpor.org, vylepování samolepek s logem Národního odporu, či uspořádání pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Podle svědka z jihlavského magistrátu místo plánovaného uctění obětí druhé světové války účastníci pochodu uctívali pouze oběti padlých německých vojáků na jihlavském hřbitově. Organizátoři pro ně zakoupili věnce.

Trestní senát pod vedením soudkyně Věry Bártové bude v hlavním líčení pokračovat 29. listopadu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA