Zásah Vojenské policie v České televizi byl legální, přesto došlo k určitým pochybením. Zvolené prostředky zásahu byly nepřiměřené, přiznal v úterý pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer na sněmovním Výboru pro obranu a bezpečnost.
"Policejní orgán provedl legální úkon, který korespondoval s pokyny státního zástupce a byl proveden na příkaz soudu," řekl v úterý Neubauer. Pověřený šéf Vojenské policie však přiznal, že způsob zásahu byl nepřiměřený. "Způsob provedení úkonu je zatížen řadou pochybení, došlo ke špatnému zhodnocení situace i nepřiměřenému nasazení sil," řekl Neubauer. Podle něj se ale jedná o pochybení jednotlivců, kteří se na zásahu podíleli, a právě to by mělo být předmětem dalšího šetření inspekce.
Neubauer v úterý také dlouze vysvětloval historii dokumentu, pro který si policisté do ČT šli. Vojenská policie měla na příkaz soudu zajistit dokument, který byl v roce 2007 zpracován v režimu "důvěrný" a jehož kopie se objevila v reportáži České televize. Listina, která hodnotí fungování vojenského zpravodajství, měla být podle ministerstva vynesena v době, kdy ještě podléhala utajení.
"V roce 2009 byl dokument zakódován čárovými kódy. Podoba dokumentu, který se však objevil v reportáži, jasně dokazuje, že se jedná o černou kopii pořízenou někdy mezi 30. dubnem 2007, kdy byl dokument vytvořen, a 25. květnem 2009, kdy byl opatřen všemi technickými náležitostmi, které na odvysílaném dokumentu chybí," řekl v úterý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle něj se proto jedná o únik informací, který není možné brát na lehkou váhu.
Soudce proto vydal příkaz k prohlídce "jiných prostor“, tedy budovy České televize, kde se měl dokument nacházet. Zajištění kopie mělo prý pomoci ve vyšetřování úniku informací. "Úkon byl proveden po opakovaných marných pokusech o vydání dokumentu a informace o tom, že se nachází v ČT, byly opodstatněné," dodal Neubauer. Zdůraznil, že sám soudce v nařízení k prohlídce uvádí, že "je nutno zajistit nejen vlastní listinu, ale také datové nosiče, které by objasnily, kde byl dokument získán".
Poslanci pokládali ministrovi i šéfovi Vojenské policie otázky téměř dvě hodiny. Zajímali se o to, do jaké míry byl ministr o zásahu informován, nebo o další působení Vojenské policie. "Přestože se jedná zejména o selhání jednotlivců, je možné, že tato selhání povedou také k některým strukturálním změnám ve Vojenské policii," připustil Vondra.
zdroj: MEDIAFAX
ZÁSAH v České televizi BYL NEPŘIMĚŘENÝ, uznal šéf Vojenské policie
- Podrobnosti